);

ARTYKUŁY


badanie-wzroku

Badanie wzroku – zadbaj o oczy

23 maja 2017


W dzisiejszych czasach okresowe badanie wzroku jest niezbędne i powinno być wykonywane nie tylko u osób starszych, czy znajdujących się w grupie ryzyka, ale także u osób młodych. Większość osób skarży się na dolegliwości związane ze wzrokiem. Do najczęstszych należą zaburzenie widzenia, zmęczenie czy nawet pieczenie oczu. Warto dodać, że badanie wzroku jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania od pacjenta.

Badanie wzroku: systematycznie czy sporadycznie?
To jedno z najczęstszych pytań osób mających problemy ze wzrokiem. U osób dorosłych badanie wzroku powinno być wykonywane nawet co dwa lata. Niektóre warunki pracy mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie naszych oczu. Dodatkowo po 40 roku życia częściej rozwijają się takie choroby jak jaskra czy AMD (zwyrodnienie plamki). Do osób, które częściej muszą wykonać takie badanie należą osoby chore na cukrzycę. Są oni dużo bardziej podatni na występowanie schorzeń wzroku.

Jak wygląda badanie?
Badanie wzroku należy wykonać u lekarza okulisty. Zazwyczaj zaczyna się od krótkiego wywiadu przeprowadzonego na potrzeby badania. Wypada wspomnieć tutaj o przyczynie swojej wizyty, przebytych chorobach, niepokojących objawach czy urazach. Powinno się również powiedzieć o chorobach wzroku, które mogły występować u członków naszej rodziny. To bardzo ważne, gdyż niektóre choroby (takie jak na przykład) jaskra, mogą występować dziedziczne. Dopiero po tak zebranych informacjach badanie wzroku może odbyć się prawidłowo. Badanie, jakim może posłużyć się lekarz, to badanie przedmiotowe, badanie pola widzenia i badanie przedniego i tylnego odcinka oka.

Badanie przedmiotowe
Charakteryzujące się przedmiotową oceną powiek, oczodołów i ruchomych gałek ocznych. Podczas badania lekarz kontroluje ostrość pola widzenia, wzroku oraz widzenia barw. Do przeprowadzenia takich czynności wykorzystuje się komputerowe badanie wzroku, dzięki czemu pacjent w krótkim czasie otrzymuje informacje o wielkości wady. Badanie to nie pozwala jednak dobrać odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Badanie pola widzenia
Jest wykorzystywane w celu wykrycia chorób, takich jak odklejenie się siatkówki czy jaskra. Badanie to polega na obserwacji poruszającego się przedmiotu jednym okiem oraz sygnalizacji, kiedy jest on widoczny dla pacjenta. Po zakończeniu tego etapu okulista jest w stanie stwierdzić jakie ewentualne ubytki występują w polu widzenia i świadczą o chorobach siatkówki oka. Kolejnym krokiem jest zmierzenie ciśnienia wewnątrz oka specjalnym przyrządem, zwanym – tonometrem. Badanie wzroku takim przyrządem pozwali na wczesne wykrycie jaskry i szybkie jej skorygowanie.

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka
Głównym celem badania przedniego odcinka oka jest ocena tęczówki, rogówki i ciała rzęskowego za pomocą lampy szczelinowej. Natomiast badanie wzroku tylnego odcinka oka pozwoli na ocenę ciała szklistego i siatkówki oka.