);

ARTYKUŁY


cwiczenie-oczu

Ćwiczenia oczu – sprawdź jak je wykonywać

13 czerwca 2017


Codziennie wykonywane ćwiczenia oczu mogą przyczynić się do poprawy jakości wzroku. Każdy z nas jest narażony na uszkodzenia wzroku. Zbyt długie używanie urządzeń elektrycznych czy nawet długie czytanie książek na pewno nie pomagają. Skutkiem tych działań może być rozmywanie się obrazu przed oczami, pojawiające się plamy czy zygzaki. Efekt nie jest długotrwały, ale bardzo uciążliwy. Podczas wielogodzinnego wykonywania czynności mięśnie odpowiadające za poruszanie gałką oczną stale są napięte, męczą się, przez co nie spełniają swoich funkcji. Co ciekawe, niektóre z chorób związanych z wadą wzroku wykrytych we wczesnym stadium rozwoju jesteśmy wstanie skorygować sami, wykonując odpowiednie ćwiczenia oczu.

Ćwiczenia oczu według Williama Horatio Batesa

Żyjący w latach 1860 – 1931 amerykański lekarz okulista, William H. Bates opracował autorską metodę leczenia oczu. Twierdził on, iż wady wzroku można porównać do niesprawności nóg, a całkowitą sprawność można odzyskać tylko poprzez odpowiednie ich ćwiczenie. Metoda Batesa w Polsce znana pod nazwą ,,sztuka świadomego widzenia” zakłada, że wzrok można poprawić a nawet całkowicie wyleczyć przez właściwe ćwiczenia oczu. Do wykonywanych ćwiczeń można zaliczyć palming (od ang. Palm – dłoń). Polega na zakrywaniu oczu dłońmi w taki sposób, żeby całkowicie odciąć dopływ świata. Ćwiczenie to opiera się na relaksacji wzroku – odprężone oko jest w stanie szybciej się zregenerować. Dziś wiele z teorii dotyczących ćwiczenia oczu Batesa są uznawane za niewłaściwe, a nawet szkodliwe. Przyczynił się do tego gwałtowny rozwój medycyny, który pacjentom z chorobami wzroku mógł już zaproponować optyczne korygowanie wad oczu. Po mimo fali krytyki ze strony innych lekarzy książki Batesa cieszą się dużą popularnością i są wydawane na nowo.

Inne przykłady ćwiczenia oczu

Oko, jak każdy inny organ, który odpowiednio zrelaksowany, jest w stanie sam się zregenerować. W tym celu pomogą ćwiczenia oczu przedstawione poniżej. Jest to propozycja dla osób chcących poprawić jakość swojego widzenia przy możliwie niskich kosztach. Pamiętaj jednak, iż ćwiczenia oczu nie zastąpią wizyty u lekarza, który poprawnie zdiagnozuje wadę wzroku.

  • Kąpiel świetlna – to bardzo proste ćwiczenie polegające jedynie na zamknięciu oczu i skierowaniu ich ku słońcu, bądź ku lampie. Promienie światła przebijając się przez nasze powieki sprawią, że zobaczymy mnóstwo barw, tym samym pobudzając znajdujący się w mózgu ośrodek wzroku.
  • Spirala – w tym ćwiczeniu należy narysować na białej kartce czarną spiralę, a obrazek odsunąć od siebie na odległość 50 cm. Następnie śledzić wzrokiem spirale, lecz odwrotnie niż wskazówki zegara.
  • Patrzenie blisko i daleko – to ćwiczenie oczu polega na treningu pola widzenia. Należy wyciągnąć palec wskazujący przed siebie oraz znaleźć inny obiekt znacznie bardziej od nas oddalony. Potem na zmianę spoglądać raz na palec, raz na wyznaczony przedmiot.