);

ARTYKUŁY


22.06

Czym jest kolor oczu i jaki ma wpływ na nasze życie?

25 czerwca 2018


Czy zastanawialiście się kiedyś nad pytaniem postawionym w tytule tego tekstu? Każdy z nas posiada inny kolor oczu i jest to jedna z tych cech, dzięki której możemy się czegoś dowiedzieć o danej osobie.

Czym jest kolor oczu …

Kolor oczu to uwarunkowana genetycznie cecha, która kształtuje się na przełomie trzeciego i szóstego miesiąca życia człowieka. Zależy głównie od ilości pigmentów, które występują w tęczówce. Wyróżnić można kilka kolorów oczu i każdy z nich może powiedzieć nam coś na temat jego właściciela. Niektórzy twierdzą nawet, że oczy są zwierciadłem duszy człowieka, przez co możemy dostrzec w nich prawdę na temat drugiej osoby.

Od czego zależy jaki kolor oczu ma dany człowiek?

Głównym powodem tego, jaki kolor oczu posiadamy jest barwnik zwany melaniną. Im więcej jej w naszym organizmie, tym ciemniejszy kolor oczu posiadamy. Ciekawostką jest, że najczęściej występującym kolorem oczu wśród ludzi jest kolor brązowy. Jeżeli chodzi o drugą stronę, to najmniej osób wśród całej populacji ludzkości posiada oczy zielone lub niebieskie.

Zaćma a kolor oczu

Okazuje się, że kolor oczu może mieć również znaczenie w przypadku zachorowania na zaćmę. Jednym z objawów zaćmy jest zamglenie, które pojawia się na źrenicy oka. Ludzie z ciemnymi oczami mają większe ryzyko wystąpienia zaćmy. Badania opublikowane przez American Journal of Ophthalmology udowodniły, że ludzie z ciemnymi oczami mają od 1,5 do 2,5 razy większe ryzyko wystąpienia zaćmy. Ochrona oczu przed promieniami ultrafioletowymi jest jednym z kluczowych elementów zapobiegania zaćmy, a szczególnie powinni mieć to na uwadze osoby posiadające ciemniejszą barwę oczu.