);

ARTYKUŁY


optometria

Na czym polega badanie optometryczne?

18 lipca 2017


Co tak naprawdę oznacza optometria i czym zajmuje się optometrysta? Dlaczego warto udać się do tego specjalisty? Około 10 milionów naszych rodaków nosi okulary korekcyjne. Na pytanie o to, jakie wybrać oprawki i czy nie lepsze byłyby szkła kontaktowe, pomoże nam odpowiedzieć właśnie optometrysta.

Tajemniczo brzmiące słowo: optometria w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza: optos – widziany i metreo – mierzenie. Najprościej mówiąc optometria zajmuje się procesami widzenia, a zwłaszcza jego ochroną. Optometrysta odpowiedzialny jest za diagnostykę wad naszego wzroku. Posługując się wiedzą z zakresu anatomii, biofizyki, biologii układu wzrokowego czy optyki i technologii optycznej, potrafi szybko i skutecznie pomóc w przypadku kłopotów z widzeniem. Prócz dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, potrafi także diagnozować i właściwie postępować w przypadku choroby oczu. Ponadto, w przypadku występowania ewentualnych schorzeń oczu optometrysta kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza: okulisty lub innego specjalisty. Często też optometrysta sam projektuje okulary i oprawki okularowe. Treningi i rehabilitacje wzroku (terapia widzenia), które mają na celu przywrócenie właściwej sprawności naszego widzenia, to również zadanie tych specjalistów.

Kiedy wybrać się na wizytę do optometrysty?

Jeśli nie widzimy wyraźnie, pojawiła się wrażliwość na światło, czy oczy szybko się męczą lub chcielibyśmy nosić soczewki kontaktowe czy zmienić szkła korekcyjne – powinniśmy udać się do optometrysty. Specjalista ten przeprowadza pomiary parametrów układu wzrokowego za pomocą przyrządów specjalistycznych, takich jak: autorefraktometr, oftalmometr, foropter czy tablice do testowania wzroku. Badając funkcje wzroku przy użyciu tak szerokiej gamy wyspecjalizowanych przyrządów i sprzętu do pomiaru ostrości widzenia wizyta u optometrysty pozwoli szybko wykryć wiele schorzeń wzroku. Wiedza, jaką dysponują specjaliści i podstawowa diagnostyka pozwalają zidentyfikować choroby oczu, zarówno zaćmę, jak i jaskrę czy AMD. Ważne jest jednak wczesne ich wykrycie; w przypadku schorzeń oczu to wczesna diagnoza jest podstawą dobrego widzenia. W przypadku zaćmy, która początkowo przebiega bezobjawowo, by sukcesywnie odbierać wzrok poprzez powstawanie plamek oraz zmętnienie na soczewce oka wczesne jej wykrycie pozwala na skuteczne usunięcie tego schorzenia. Powinniśmy profilaktycznie poddawać się tego typu badaniom, zwłaszcza po 60. roku życia.

W przypadku innych dolegliwości, takich jak: stan zapalny oka, ból, czerwone oko, uczucie pieczenia i szczypania itp. – powinniśmy wybrać się od razu do lekarza okulisty. Analogicznie – to samo dotyczy dolegliwości spowodowanych urazami mechanicznymi (uszkodzenia oka, ciała obce w oku itd.).