);

ARTYKUŁY


blog_11.04

Legendy na temat oczu

11 kwietnia 2018


Niemal wszyscy mieliśmy z nimi styczność. Są tworzone przez osoby, które nie mają nic wspólnego z wiedzą na temat chorób oczu i powtarzane przez innych – źle poinformowanych ludzi. Mowa o mitach związanych z oczami. Okazuje się, że te najbardziej znane nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i są jedynie błędnie powielanymi informacjami.

1. Siedzenie blisko telewizora nie psuje wzroku

W Internecie coraz częściej możemy spotkać się z opinią, że siedzenie blisko ekranu telewizora, bądź komputera, nie wpływa negatywnie na nasze widzenie. Jest to fałszywa teoria, powielana i przekazywana dalej przez użytkowników sieci. Jak wiemy, ekrany telewizorów i komputerów emitują światło niebieskie, a ono źle wpływa na wzrok. Przede wszystkim męczy oczy i zaburza ich prawidłową akomodację, podczas gdy spoglądamy cały czas z bliska. Dodatkowo nasze oczy patrząc na emitujące światło niebieskie zapominają, że mają mrugać, co w efekcie prowadzi do powstawania Zespołu suchego oka.

2. Czytanie przy słabym świetle nie pogarsza oczu

Kolejna popularna teoria, która jest jedynie pustym gadaniem. Przy słabym oświetleniu nie widzimy wyraźnie i nasze oczy muszą się wysilać, by wyostrzyć obraz. Może to powodować zwiększenie się wady wzroku. Dlatego mole książkowe zawsze noszą okulary – bo czytają po nocach z latarką.

3. Z zeza można wyrosnąć

Niestety jest to nieprawda. Schorzenie jakim jest zez musi być jak najwcześniej zdiagnozowane, by możliwe było jego skorygowanie. W przeciwnym wypadku może dojść do niedowidzenia, którego konsekwencje są nieodwracalne. Warto w tym miejscu podkreślić, że zeza można wyćwiczyć do około 6 roku życia. Na początku zapisuje się ćwiczenia ortopedyczne, później jeśli nie daje to rezultatów jedynym rozwiązaniem pozostaje operacja.

4. „Nie rób zeza, bo tak ci zostanie”

Znacie to, prawda? … No właśnie. I to również jest jedynie przekazywany z pokolenia na pokolenie, nikomu niepotrzebny mit. Porównywanie tego ze zjawiskiem zezowania jest nieprawdą, ponieważ tego typu działanie jest celowe i ma związek ze zbieżnym ustawieniem gałek ocznych, które ustawiamy w ten sposób zawsze np. podczas czytania.

5. Noszenie okularów przez długi czas może pogorszyć stan oczu

Nieprawda! Jeżeli mamy dobrze dobrane szkła w okularach nic nam nie zagraża, a wręcz przeciwnie, dzięki temu możemy polepszyć swoje widzenie. Można powiedzieć, że okulary to pewnego rodzaju proteza, która ma nam pomagać, a nie szkodzić.