AKTUALNOŚCI


koszty_zacmy

Koszt operacji zaćmy – ile kosztuje leczenie?

11 kwietnia 2017


Rosnące kolejki oraz koszt operacji zaćmy powodują, że leczenie katarakty w Czechach pozwala ominąć długie kolejki w krajowych szpitalach, ale przede wszystkim – zaoszczędzić pieniądze.

Zaćma to współcześnie jedna z najczęstszych chorób okulistycznych, która dotyka w większości ludzi po 50 roku życia i staje się uciążliwym schorzeniem wpływającym na codzienność. Nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Zabieg jest jedynym rozwiązaniem sytuacji, polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i wszczepieniu soczewki sztucznej. Koszt operacji zaćmy jest całkowicie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak średni czas oczekiwania na zabieg w publicznych placówkach wynosi kilka lat. Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? W jaki sposób skorzystać z możliwości leczenia za granicą i jaki jest koszt operacji zaćmy u naszych sąsiadów?

Koszt operacji zaćmy w Czechach

Alternatywnym rozwiązaniem dla leczenia katarakty w państwowej służbie zdrowia są prywatne klinki, w których koszt operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji wynosi ok. 3 000 zł. Bardziej korzystna wydaje się opcja wyjazdów na zabieg do Czech, przemawia za tym przede wszystkim koszt operacji zaćmy (u naszych sąsiadów ceny są zdecydowanie niższe, oscylują wokół kwoty 1 700 zł). Jesienią 2014 r., gdy w życie weszła dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej, umożliwiająca obywatelom Unii Europejskiej zwrot kosztów leczenia za granicą, okazało się, że zabiegi usunięcia zaćmy w Czechach kosztują mniej niż w prywatnych polskich klinikach. Firma Medipe Clinic powstała w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie polskich pacjentów leczeniem za granicą, które stało się szeroko dostępne dzięki zmianom w prawie umożliwiającym uzyskanie zwrotu jego kosztów. Rozwijając się w zakresie kompleksowej organizacji leczenia za granicą, ułatwia polskim pacjentom dostęp do placówek medycznych w krajach Unii Europejskiej. Medipe Clinic organizuje termin zabiegu w renomowanej czeskiej klinice, konsultuje i doradza przy kompletowaniu niezbędnej dokumentacji, sprawdza jej poprawność. Ponadto na miejscu zapewnia opiekę polskojęzycznego personelu oraz tłumaczy dokumentację medyczną niezbędną do skompletowania wniosku do NFZ. Koszt operacji zaćmy często jest kwotą przerastającą możliwości finansowe pacjentów. Medipe Clinic wychodząc z inicjatywą w stronę pacjenta proponuje rozłożenie kwoty na dogodne raty, pomaga też dobrać indywidualny system ratalny dla każdego zainteresowanego.

Dlaczego opłaca się usnąć zaćmę w Czechach?

Krótszy czas oczekiwania na zabieg, niższy niż w Polsce koszt operacji zaćmy, przyjazna obsługa pacjentów oraz gwarancja udanego zabiegu sprawiają, że zabiegi przeprowadzone w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej okazują się nie tylko skuteczną, ale przede wszystkim opłacalną metodą usunięcia zaćmy.