);

ARTYKUŁY


luteina

Luteina

19 stycznia 2017


Luteina jest bardzo ważną substancją w ludzkim organizmie i pomaga w ochronie naszego wzroku od zewnętrznych, niekorzystnych czynników. Nasze oczy, aby mogły poprawnie funkcjonować potrzebują naszego wsparcia w formie suplementów, m.in. takich jak luteina. Szczególnie kiedy spędzamy dużo czasu przed monitorem komputera, w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem oraz klimatyzacją. To wystarcza, aby nasze oczy szybciej przemęczały się i stawały się bardziej podatne na różne zmiany i choroby wzroku. Tym bardziej powinniśmy zadbać o nie w każdy możliwy sposób.

Luteina przeciwdziała szkodliwemu dla naszego wzroku promieniowaniu UV. Zdrowie naszych oczu zależy także od naszej diety – pokarmów jakie spożywamy, w jakiej ilości a przede wszystkim ich jakości. W celu utrzymania dobrego widzenia należy w swojej diecie zadbać o takie składniki, które wspomagają i chronią wzrok. Jednym z takich składników jest luteina. Jest ona naturalnym, żółtym barwnikiem z grupy ksantofili. Posiada właściwości przeciwutleniające, neutralizuje wolne rodniki dzięki czemu zapobiega rozwojowi chorób oczu.

W naszym organizmie luteina głównie gromadzi się w gałce ocznej a konkretnie w soczewce i w siatkówce w plamce żółtej. Plamka żółta odpowiada za widzenie barw i ostrość widzianych obrazów. Niestety, nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać tego składnika, zatem musimy dostarczać go w codziennej diecie. Znajdziemy ją w żółtych warzywach i owocach, zielonych liściach warzyw. Produkty w których zawarta jest luteina to: szpinak, jarmuż, natka pietruszki, brukselka, sałata, szczypiorek, brokuł, marchewka lub kukurydza. Luteinę również można znaleźć w wielu tabletkach i suplementach diety dostępnych w aptekach. Choć pamiętajmy, że zażywanie tabletek powinno być ostatecznością.

Luteina posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni oczy przed zwyrodnieniami i chorobami. Ponadto wpływa korzystnie na ostrość wzroku i wrażliwość widzenia.

Jednym ze skutków niedoboru luteiny jest zaćma. Aby zapobiec zmianom patologicznym wzroku, należy spożywać produkty zawierające luteinę. Spożywanie jej jest wskazane wszystkim, a najbardziej osobom, które dużo pracują przed komputerem, piją duże ilości mocnej kawy i herbaty, osobom, które przebywają długo na słońcu. Dzięki wchłanianiu szkodliwego promieniowania, działa ona ochronnie na skórę zwiększając jej elastyczność. Starajmy się spożywać około 6 mg dziennie. Warto urozmaicić swoją dietę o produkty zawierające luteinę. Przede wszystkim dlatego, że pozytywnie wpływa na kondycję naszych oczu.