);

ARTYKUŁY


nagle pogorszenie wzroku

Nagłe pogorszenie wzroku

19 stycznia 2017


U osób starszych nagłe pogorszenie wzroku występuje niestety częściej niż u młodych. Główną przyczyną jest przede wszystkim wiek.

Najczęściej spotykaną chorobą oczu w wieku senioralnym jest zaćma nazywana również kataraktą. Jest ona związana z procesem starzenia się organizmu. Zaćma to zmętnienie soczewki oka, powodujące zamazanie widzianego obrazu lub jego zniekształcenie.

Nagłe pogorszenie wzroku, nieostre widzenie, niewyraźne obrazy – to pierwsze objawy zaćmy. Katarakta może charakteryzować się także wrażeniem oślepienia, gdy w nocy spogląda się w źródło światła (np. w momencie wymijania innego samochodu), gorszym widzeniem w słoneczny dzień oraz łzawieniem oczu. Takie oznaki zaćmy bardzo przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Nagłe pogorszenie wzroku wpływa na jakość życia zarówno u osób starszych, jak i młodych. Czytanie oraz pisanie wraz z rozwojem choroby jest utrudnione, a poruszanie przy niewyraźnym i nieostrym obrazie jest niepewne i może doprowadzić do wypadków. Ludziom aktywnym zawodowo, w szczególności zawodowym kierowcom, zaćma uniemożliwia wykonywanie najważniejszych czynności. Kiedy nastąpi nagłe pogorszenie wzroku ważne jest, aby reagować szybko, umawiając się na wizytę u okulisty. Zaćmę można usunąć i na nowo cieszyć się nowym wzrokiem.

Nie powinno się zwlekać z przeprowadzeniem zabiegu, jest on bezpieczny, a zaćmę można usunąć w każdym jej stadium. Polega on na rozbiciu dotychczasowej zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i usunięcia jej, a następnie zastąpieniu nową, sztuczną soczewką. Możliwe jest to, dzięki mikrocięciu czyli dwumilimetrowemu nacięciu, przez które zostaje wprowadzona sztuczna soczewka. Zabieg trwa niecałe dwadzieścia minut i jest wykonywany podczas miejscowego znieczulenia w postaci aplikowanych kropel do operowanego oka. Pacjent już w tym samym dniu może spokojnie wrócić do domu. Rodzajów sztucznych soczewek jest kilka: jednoogniskowa, dwuogniskowa lub trójogniskowa, sferyczna lub asferyczna. Pacjent może wybrać, czy soczewka będzie posiadać również filtr UV i filtr światła niebieskiego, który chroni siatkówkę oka.
Po zabiegu pacjent powinien zakraplać oko kroplami z antybiotykiem oraz zgłosić się do kontroli. Na kilka dni po operacji należy unikać kontaktu oka z wodą, aby nie doprowadzić do infekcji. Dotykanie też jest niewskazane. Przez około miesiąc pacjent powinien unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz podnoszenia ciężarów.