);

Najczęściej zadawane pytania

INNE ZABIEGI W KLINIKACH

 • Czy operują Państwo jaskrę?
 • Czy kliniki przeprowadzają korekcje wzroku?
 • Czy w klinice można przeprowadzić zabieg usunięcia zaćmy u dziecka?

PRZED PODJĘCIEM DECYZJI O ZABIEGU

 • Czy przeprowadzacie zabieg prywatnie czy na Narodowy Fundusz Zdrowia?
 • Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu tzn. sytuacje, w których pacjent może zostać niedopuszczony do zabiegu?

W DZIEŃ ZABIEGU

 • Czy muszę być na czczo?
 • Czy mam zabrać ze sobą piżamę?
 • Jaki rodzaj znieczulenia stosują kliniki podczas zabiegu usunięcia zaćmy?
 • Jaką techniką przeprowadzane są zabiegi?

PO ZABIEGU

 • Kiedy powinienem udać się na kontrolę po zabiegu?
 • Czy są jakieś ograniczenia po powrocie z zabiegu?
 • Czy po operacji zaćmy mogę podróżować samolotem?

Obecnie placówki medyczne współpracujące z Medipe Clinic nie oferują takich zabiegów zagranicznym pacjentom. Operacja i opieka pooperacyjna są w tym wypadku bardziej skomplikowane. Z tego powodu nie można przeprowadzić wszystkiego w ramach chirurgii jednego dnia.
Kliniki przeprowadzają laserowe korekcje wzroku nowoczesną metodą LASIK. Obecnie jednak Medipe Clinic nie ma takiej usługi w swojej ofercie. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest jednodniowy – pobyt w szpitalu trwa od 2 do 3 godzin, ale pacjentowi nie przysługuje w przypadku tego typu zabiegów refundacja kosztów.
Nie organizujemy zabiegów usunięcia zaćmy u dzieci, ponieważ w ich przypadku wymagana jest całkowita narkoza (dzieci nie współpracują). Nasze kliniki nie przeprowadzają operacji w całkowitym znieczuleniu. Zabieg odbywa się z zastosowaniem kropli środka znieczulenia miejscowego.

Zabiegi przeprowadzane są w ramach tzw. Ustawy Transgranicznej, która obowiązuje w Polsce od listopada 2014 roku. Pozwala ona polskim pacjentom leczyć się w krajach Unii Europejskiej i odzyskać część kosztów zabiegu. Medipe Clinic oferuje klientom możliwość przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy w klinikach okulistycznych na terenie Czech i Niemiec. Koszt, który ponosi pacjent, to 995 złotych przy wyborze podstawowej soczewki jednoogniskowej. Cena ta obejmuje koszty organizacji wyjazdu oraz różnicę między pełną ceną zabiegu a kwotą, którą zwraca NFZ. Resztę kosztów zabiegu pokrywa Medipe Clinic, a pacjent, podpisując umowę, przekazuje naszej firmie pełnomocnictwo do starania się w jego imieniu o zwrot kosztów w NFZ. Tym samym kwota, którą musi zapłacić pacjent, jest dużo niższa niż w przypadku gdyby chciał sam opłacić wszystkie koszty zabiegu a potem samodzielnie występować z wnioskiem o zwrot kosztów w NFZ.
Rzadko pojawiają się przeciwwskazania związane z ogólnym stanem zdrowia. Jednak, jak przy każdym zabiegu, przeciwwskazaniem jest ciężki stan pacjenta. Dlatego też zaleca się konsultację z lekarzem przed podjęciem decyzji. Zabieg mogą również uniemożliwić niektóre choroby oka (np. zapalenie spojówek) lub przeziębienie, grypa czy opryszczka.
Czasem ma to sens. Jednak, aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, konieczne jest przebadanie pacjenta przez specjalistę, który wyda opinię na ten temat. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) wszystko zależy od jego rodzaju. Forma sucha zwyrodnienia nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, natomiast przy formie wysiękowej przed przystąpieniem do operacji należy zakończyć leczenie.
Jaskra nie stanowi przeciwwskazania do usunięcia zaćmy, a nawet często taka operacja jest wręcz zalecana. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu ostry stan jaskry powinno się ustabilizować. Przyjmowanie leków na jaskrę nie koliduje z zabiegiem usunięcia zaćmy i bez wyraźnych zaleceń lekarza nie należy ich odstawiać.
Pacjent z oczopląsem musi przyjechać wcześniej na konsultację do kliniki, by lekarz mógł określić czy podejmie się operacji. Prawdopodobnie będzie konieczność zastosowania dodatkowego znieczulenia w postaci zastrzyku, który porazi nerw wzrokowy i unieruchomi gałkę oczną. W skrajnych wypadkach niezbędne jest znieczulenie ogólne.
Zabiegi usunięcia zaćmy są mało inwazyjne- odbywają się w trybie ambulatoryjnym, przy znieczuleniu miejscowym, dlatego też nie jest wymagane wyleczenie zębów oraz przyjmowanie szczepień.
Wybór soczewki nie jest kwestią medyczną, więc można jej rodzaj wybrać samodzielnie, w oparciu o swój tryb życia, co jednak nie wyklucza doradztwa lekarza.
Jednak zaleca się zastosowanie soczewki asferycznej z filtrami UV i światła niebieskiego(u nas w Pakiecie Standard Plus):
• U osób poniżej 60 roku życia, jak również osób aktywnych,
• Jeśli oko przeznaczone do operacji ma np. jaskrę lub początkowe zwyrodnienie plamki żółtej,
• Jeśli oko towarzyszące jest ślepe, po urazie lub ma wysoką krótkowzroczność zwyrodnieniową,
Soczewka jednoogniskowa sferyczna (u nas w Pakiecie Standard) jest zalecana przy retinopatii cukrzycowej lub po laseroterapii siatkówki obu oczu z powodu cukrzycy.
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania astygmatyzmu. Nie można od razu stwierdzić, jaki rodzaj soczewki będzie odpowiedni dla danego pacjenta. Tego typu informacje udzielane są przez lekarza w trakcie badania. U pacjentów z astygmatyzmem, szczególnie skośnym, powyżej 1-1,5 D, warto rozważyć soczewkę toryczną.
Tak, ale musi jechać w asyście tłumacza. Możliwa jest także komunikacja pisemna.
Bus, którym podróżujemy jest przystosowany do przewozu wózków inwalidzkich. Jednak dla osób mających problemy z poruszaniem się, zalecana opieka osoby towarzyszącej.

Nie, w dzień zabiegu należy normalnie spożywać posiłki, najlepiej jednak gdyby były lekkostrawne. Nie należy również pić dużych ilości kawy, żeby uniknąć wzrostu ciśnienia. Przez minimum 48 godzin przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu!
Nie trzeba zabierać ubrań zmiennych. Należy się ubrać wygodnie, przed zabiegiem pacjent otrzymuje czepek i ubrania ochronne.
Operacja zaćmy zwykle nie wymaga znieczulenia ogólnego. Jako znieczulenie oraz do rozszerzenia źrenic kliniki stosują następujące połączenie kropli: Benoxi, Marcain, Neosynephrin i Unitropic. W niektórych przypadkach konieczny jest mały zastrzyk.
Zabiegi są przeprowadzane za pomocą tak zwanej fakoemulsyfikacji, polegającej na rozbiciu oraz usunięciu z oka zmętniałego jądra soczewki za pomocą fal ultradźwiękowych, stosowane jest przy tym mikrocięcie o szerokości około 2 mm. Główną zaletą tej techniki jest szybki proces gojenia oraz wysoka jakość widzenia. Znakomite efekty tej metody wynikają z tego, że niewielkich rozmiarów nacięcie oraz późniejszy proces gojenia nie zmieniają naturalnej krzywizny oka.
We współpracujących z nami klinikach stosowane są tylko soczewki pochodzące od najlepszych producentów, zatwierdzone do użytku w krajach Unii Europejskiej. Należą do nich: Alcon (USA), Bausch&Lomb (USA), Zeiss (Niemcy), Croma (Austria), EyeolUK (Wielka Brytania), PhysIOL (Belgia).
Tak, pacjent otrzymuje protokół z zabiegu, w którym opisany jest jego przebieg i zastosowane metody leczenia. Jest on jednak w języku obcym. W ciągu 2 tygodni przygotowujemy także dla niego tłumaczenie dokumentacji.
Po operacji pacjenci dostają krople Tobradex, które należy stosować 3-5 razy dziennie – według zaleceń po operacji – aż do skończenia buteleczki. Niektórzy lekarze zalecają tez maść na noc.
Kliniki nie wystawiają zwolnień. W razie potrzeby należy zwrócić się po nie do swojego lekarza.

Kontrola powinna się odbyć w najbliższym możliwym terminie, najlepiej do 3 dni po zabiegu.
Tak, przez pierwszy tydzień po operacji pacjent nie może się w żaden sposób przeciążać. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów i skłonów oraz dźwigać ciężkich przedmiotów (powyżej 7kg), aby zapobiec wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przez okres 2-4 tygodni należy ograniczyć wysiłek (sport, ciężka praca fizyczna), nie zaleca się również korzystania z basenu oraz sauny.
U polskich pacjentów, ze względu na zaawansowanie zaćmy, po zabiegu jest większy obrzęk na oku, przez co należy odłożyć podróż samolotem na miesiąc, a najlepiej odczekać dwa miesiące.
W pierwszej dobie po zabiegu jest to absolutnie wykluczone, ponieważ na oko założony jest opatrunek. Potem, jeśli pacjent czuje się na siłach, nie ma już przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pacjent jest kierowcą z zawodu. Wtedy powinien wziąć dwutygodniowe zwolnienie lekarskie.
Tak, jest to zupełnie normalne. W pierwszym okresie po operacji pacjent może odczuwać swędzenie czy uczucie ciała obcego- nie należy wtedy pocierać oka! Jednak w przypadku pogorszenia widzenia, silnego zaczerwienienia, opuchlizny czy bólu, należy pilnie zgłosić się do okulisty.