);

ARTYKUŁY


okulary_sloneczne

Okulary przeciwsłoneczne – moda czy konieczność?

20 czerwca 2017


Różne wielkości, różne kolory, style i rodzaje oprawek – w okularach przeciwsłonecznych możemy wybierać do woli. To nie tylko modny dodatek do letnich stylizacji, ale i niezbędny przedmiot do ochrony naszego wzroku przeciw szkodliwym promieniom słonecznym. Dobrze dopasowane szkła zapobiegają docieraniu światła ultrafioletowego i obniżają tym samym wystąpienie poważnych chorób oczu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich okularów z filtrami UV. Dobrej jakości szkła zabezpieczą nasz wzrok przed ultrafioletowym światłem i pozwolą na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób.

Szkodliwe promienie UV

Zbyt duże natężenie światła i wystawianie wzroku na szkodliwe promieniowanie może powodować choroby oczu. Związane są one z degeneracją plamki żółtej, której zwyrodnienie odpowiedzialne jest za precyzyjne i ostre widzenie. Stąd już łatwa droga do zmętnienia siatkówki oka, czyli zaćmy. Częstymi objawami związanymi z nieużywaniem okularów przeciwsłonecznych jest także zespół suchego oka czy zapalenie spojówek, a w najgorszym stadium – nowotwory. Światło słoneczne jest szkodliwe dla naszego wzroku nie tylko w okresie letnim. Dlatego tak ważne jest, aby nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrami chroniącymi przed szkodliwym działaniem słońca nie tylko wtedy, gdy poczujemy jego ciepłe promienie na skórze. Używanie okularów przeciwsłonecznych bez filtra może być bardziej groźne dla naszego wzroku niż niestosowanie okularów w ogóle. Wybierając okulary szczególną uwagę należy zwrócić na stopień ich ochrony przed promieniami UV. Równie istotna jak rodzaj filtrów jest wielkość oprawek. Ważne jest, aby okulary chroniły także delikatną skórę wokół naszych oczu, szczególnie wystawione na szkodliwe działanie słońca.

Okulary z filtrem UV

Nasze oczy i skóra wokół nich narażone są na trzy rodzaje promieniowania: promieniowanie UV-A, UV-B i UV-C. Największe promieniowanie występuję w momencie, gdy słońce jest najwyżej na niebie. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV niwelują odbijane światło. Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych wybierajmy zawsze te z filtrem, które w przeciwieństwie do szkieł bez filtra, będą prawidłowo chroniły nasz wzrok.

Zastanówmy się więc dobrze przed wyborem odpowiednich okularów, nie zapominając przy tym, że jeśli mamy wadę wzroku o nasze oczy pomogą nam zadbać szkła przeciwsłoneczne korekcyjne. Można chronić oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem słońcai jednocześnie korygować wadę wzroku.