);

ARTYKUŁY


blog_www2

Okulista i optometrysta – dwa podobne, a jednocześnie różne zawody

29 stycznia 2018


Kompetencje ekspertów z dziedziny okulistyki są różne. Każdy lekarz odpowiada za inne zadania, choroby i schorzenia, dlatego ważne jest, abyśmy mieli świadomość do którego specjalisty powinniśmy się udać, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba.

Dział okulistyki jest niezwykle szeroką i rozbudowaną gałęzią medycyny. Zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń związanych z układem wzrokowym. Niestety, chorób oczu jest co niemiara, dlatego nie sposób, aby za wszystkie odpowiadał jeden specjalista. W związku z tym, w celu ułatwienia oraz zwiększenia skuteczności terapii okulistycznej, utworzono kilka specjalizacji. W dzisiejszym tekście, chcemy zaprezentować dwa zawody, które spełniają ważne zadania w tej dziedzinie.

Okulista

Potrzebne wykształcenie: ukończenie medycyny i specjalizacji „okulistyka”.

Zacznijmy od okulisty, a więc lekarza, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, również
w zakresie doboru odpowiednich okularów czy soczewek kontaktowych. To zawód powszechnie znany w świecie medycyny ogólnej. Swoje zadania spełnia również
w przypadku sytuacji wymagających natychmiastowej interwencji, np. gdy zauważymy niepokojące zmiany w naszych oczach lub gdy ulegniemy jakiemuś wypadkowi. Na pewno nie raz też, zdarzyło się Wam lub waszym bliskim, że musieliście udać się na pogotowie,
by usunąć z oka ciało obce. Właśnie między innymi takimi wypadkami zajmuje się okulista. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zadania zawodu, który opisaliśmy.

Do podstawowych zadań okulisty należą:

  •  Rozpoznawanie chorób oczu
  •  Wykonywanie badań narządu wzroku
  •  Ustalenie sposobów leczenia chorób
  •  Dobór odpowiedniego zaopatrzenia specjalistycznego tj. okulary i soczewki korekcyjne
  •  Przeprowadzanie podstawowych zabiegów okulistycznych

Optometrysta

Potrzebne wykształcenie: studia magisterskie lub studia podyplomowe.

O ile z okulistą większość z nas miała już w swoim życiu jakiś mniejszy lub większy kontakt, o tyle zawód optometrysty już niekoniecznie jest nam tak dobrze znany. Trudne słowo, za którym stoi bardzo ważna funkcja, pozwalająca na przeprowadzenie wszelkiego rodzaju badań, m.in. badania optometrycznego, o którym kiedyś już pisaliśmy, tekst na ten temat znajdziecie pod tym linkiem.

Podobnie jak zawód okulisty, zawód optometrysty należy do systemu ochrony zdrowia.
A sam specjalista z tej dziedziny zajmuje się głównie pomocą w doborze korekcji optycznej – okularów lub soczewek kontaktowych, a także wstępnej diagnostyki z zakresu chorób oczu. Prowadzi również edukację pacjenta w zakresie higieny gałki ocznej.
W przeciwieństwie do okulisty, optometrysta może badać tylko i wyłącznie wzrok. Nie przeprowadza szczegółowej diagnostyki (jedynie wstępną) i nie usunie nam z oka ciała obcego.
Do podstawowych zadań optometrysty należą:

– Dobór i przepisanie okularów i soczewek kontaktowych
– Wykonanie podstawowego badania kondycji układu wzrokowego
– Wypisanie recepty
– Edukacja pacjenta z zakresu użytkowania wyrobów medycznych, służących do poprawy jakości widzenia
– Przeprowadzanie i nadzór rehabilitacji gałki ocznej

Jak pokazują opisane przykłady, wybór odpowiedniego specjalisty jest niezwykle istotny. Wszystko zależy od tego, jakie dolegliwości towarzyszą nam w danym momencie i co chcielibyśmy osiągnąć. Często wystarczy tylko zwykła wizyta u okulisty, a bywa i tak, iż potrzeba pomocy osoby zajmującej się optometrystyką. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas informacje, w przyszłości pomogą Państwu dokonać dobrego wyboru.