);

ARTYKUŁY


blog_www-23.04

Podstawowe funkcje łez

25 kwietnia 2018


Łzy są dla nas pewnego rodzaju skarbem, ponieważ spełniają bardzo ważne funkcje, które mają duży wpływ na nasz wzrok. Pomagają wyrażać emocje, ale też oczyszczają oraz chronią oczy przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.

Po co nam w ogóle łzy?

Łzy towarzyszą nam w chwilach radości i śmiechu, ale też wtedy, gdy przechodzimy przez trudne doświadczenia w życiu – w okresach smutku lub choroby. Będąc dziećmi, właśnie poprzez płacz dawaliśmy otoczeniu sygnał, że dzieje się z nami coś złego. Łzy pojawiają się również w przypadku, gdy podrażnimy nasze oczy, np. krojąc cebulę lub kiedy w naszym oku pojawi się ciało obce. Oprócz pomocy w wyrażaniu emocji łzy spełniają również ważne funkcje oczyszczające i chroniące nasze oczy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Łzy jako ochrona oczu

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej łzy są odpowiedzialne m.in. za ochronę oczu przed bakteriami i drobnoustrojami, takimi jak pyłki, kurz czy piasek. Z kolei za samo ich wydzielanie odpowiedzialny jest gruczoł łzowy, który znajduje się nad oczami, a dokładniej mówiąc po ich zewnętrznej stronie. Produkuje on ciecz łzową, czyli bezbarwny płyn składający się z wody, białek, chlorku sodu, a także substancji typu lizozymy oraz defensyny. Te ostatnie pełnią niezwykle istotne funkcje odkażające.

Łzy składają się na film łzowy, który utrzymuje prawidłowe nawilżenie naszego oka. Jest to kolejne bardzo ważne zadanie łez. Proces ten polega na rozprowadzaniu cieczy łzowej po całej powierzchni gałki ocznej podczas mrugania. Nocą gruczoł łzowy pracuje mniej intensywnie.

Działanie odwrotne, czyli zespół suchego oka

Odwrotnym działaniem do zbyt natarczywego łzawienia jest suchość gałki ocznej. Jeżeli nie będzie ona odpowiednio nawilżona, może to prowadzić do ZSO, czyli Zespołu Suchego Oka. Rozpoznać możemy go szybko i prosto, a podstawowymi objawami jest poczucie występowania piasku pod powieką, trudności w skupieniu się na jednym punkcie, natomiast praca przez kilka godzin przed ekranem komputera będzie na tyle uciążliwa, że po pewnym czasie będziemy musieli ją przerwać.

Łzawienie oczu po operacji zaćmy

Po przebyciu operacji zaćmy może zdarzyć się, że u pacjenta występować będzie nadmierne łzawienie oczu. Spowodowane to jest nacięciami wykonanymi przez chirurga jakie zostały przeprowadzone i wymaga czasu na odpowiednią regenerację. Pomocne w takim wypadku mogą być krople do oczu, które nawilżą gałkę oczną i przyniosą ulgę.