);

ARTYKUŁY


blog_www_krople

Jak prawidłowo zakrapiać oczy?

17 października 2017


Dla wielu z nas aplikacja kropli do oczu nie jest ani przyjemna ani łatwa. Nieprawidłowe zakropienie oczu może sprawić, że lekarstwo nie pozostaje w worku spojówkowym, ale przez drogi łzowe przedostaje się dalej – do nosa i gardła. Często też przy samej aplikacji dochodzi do podrażnienia, np. końcówką buteleczki. Prawidłowa metoda zakrapiania lekarstwa wpływa na skuteczność jego działania. Jakich zasad przestrzegać, aby prawidłowo aplikować krople do oczu?

Technika zakrapiania oczu

Prawidłowa technika zakraplania leku wpływa na jego skuteczność. Przestrzegając kilku prostych zasad każdy z nas będzie w stanie zrobić to samodzielnie i… prawidłowo. Buteleczka z lekiem nie będzie wywoływała panicznego lęku, a krople odpowiednio trafią do oka. Poniżej przedstawiamy krop po kroku sposób aplikowania kropli.

Krok 1 – przeczytaj ulotkę !

Do produktu zawsze dołączona jest ulotka, w której zawarte są wszelkie przeciwwskazania i ostrzeżenia informujące o tym, że preparat jest dla nas bezpieczny. Nie wolno zmieniać dawkowania i nie należy też odstawiać leku bez konsultacji z okulistą.
W wypadku jakiegokolwiek działania niepożądanego należy skonsultować się z lekarzem.

Krok 2 – dbaj o higienę!

Zawsze przed aplikacją kropli należy dokładnie umyć ręce oraz przemyć okolice oczu.
Dbaj o to, aby nie dotykać dozowników kropli okulistycznych. Może to spowodować nadkażanie kropli oraz oka. Nigdy nie dotykaj końcówką dozownika oka, ani nie dotykaj jej też palcami!
Ważny jest również sposób i warunki przechowywania leku. Niektóre krople wymagają przechowywania w lodówce, inne można zostawić w temperaturze pokojowej.
Termin ważności danego preparatu ma znaczenie. Krople mają określoną trwałość od momentu otwarcia. W tym czasie mamy gwarancję, że dany lek działa właściwie i że jest sterylny.

Krok 3 – prawidłowa aplikacja!

Od poprawnej techniki zakrapiania oczu zależy skuteczność działania lekarstwa.
Przed zaaplikowaniem kropli należy dokładnie umyć ręce, aby nie przenosić bakterii.
Buteleczką z lekiem należy delikatnie wstrząsnąć i unikając kontaktu końcówki z okiem odchylić głowę do tyłu i zaaplikować lek. Można też, jeśli tak będzie wygodniej, położyć się na płasko.
Ważne, by zaraz po wprowadzeniu kropli do oka przez chwilę nie mrugać. Bezpośrednio po wpuszczeniu kropli najlepiej zamknąć powieki na 1-2 minuty. Po zamknięciu powiek preparat samoistnie pokrywa powierzchnię oka.

Następnie czynność powtórz w drugim oku.
Po zastosowaniu kropli starannie zakręć butelkę z lekiem i odłożyć w odpowiednie miejsce.
Aby aplikowanie kropli przyniosło odpowiedni efekt trzeba stosować je systematycznie i o określonych porach.