);

ARTYKUŁY


pociagi

Senior podróżuje taniej

5 września 2017


Czy wiesz, jakie ulgi przejazdowe przysługują Ci na emeryturze? Warto z nich skorzystać! Zapoznaj się z indywidualnymi ofertami przewoźników kolejowych.

Bilet dla Seniora

Po 60 roku życia dostaniesz 30% rabatu na wszystkie przejazdy z PKP Intercity, zarówno w 1 jak i w 2 klasie. Wystarczy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
Przewoźnicy regionalni także przygotowali zniżki dla pasażerów 60+. Wahają się one pomiędzy 25 a 50%.
Najwięcej, bo aż 50% rabatu otrzymają Seniorzy podróżujący Warszawską Koleją Dojazdową. Koleje Mazowieckie swojej najstarszej grupie pasażerów oferują 35% rabatu, natomiast Łódzka Kolej Aglomeracyjna 30%. Koleje Śląskie grupę Seniorów wyznaczyły wiekowo od 65 roku życia i od tej dolnej granicy przyznają zniżkę do biletu równą 30% jego wartości.
POLREGIO, czyli Ogólnopolskie Przewozy Regionalne posiada ofertę Regio Senior, która upoważnia osoby 60+ do 25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% zniżki na bilety okresowe. Także Koleje Dolnośląskie oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście naliczają taki rabat.
Własnych ofert dla Seniorów nie posiadają Koleje Wielkopolskie oraz Arrivie RP. Dla często korzystających z tych przewoźników pasażerów w wieku emerytalnym, istnieje możliwość wykupienia REGIOkarty Przewozów Regionalnych (w cenie 175 zł rocznie), która pozwala na uzyskanie 30% zniżki na bilety jednorazowe oraz 15% na bilety okresowe.
Inaczej jest w przypadku Kolei Małopolskich, gdzie obowiązuje specjalna taryfa uzależniona od kilometrów. Czterogodzinny bilet na przejazd maksymalnie do 14 km kosztuje 2,00 zł, a do 25 km – 3,00 zł. Oferta nie dotyczy przejazdów na lotnisko Kraków Balice. Za bilet jednorazowy upoważniający do przejazdu pomiędzy przystankami na trasie pomiędzy lotniskiem zapłacimy 4,00 zł.
Szybka Kolej Miejska w Warszawie wprowadziła całoroczny bilet (w cenie 50zł), który uprawnia do przejazdów wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi ZTM Warszawa
(strefa 1 i 2).

Warto wiedzieć

Emeryci i renciści mają także prawo do 2 przejazdów w ciągu roku (korzystając z usług dowolnego przewoźnika) na 37% zniżce. Aby uzyskać taką możliwość, należy pobrać stosowne zaświadczenie wydawane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów
i Inwalidów i okazać go (wraz z dokumentem tożsamości) podczas kontroli.
Dodatkowo warto wiedzieć, że Seniorzy mogą kupić bilet w pociągu bez ponoszenia dodatkowych opłat.