);

ARTYKUŁY


blog-MC-12.02

Seniorze – Bądź bezpieczny!

12 lutego 2018


W dzisiejszych czasach, różnego rodzaju oszustwa i coraz to nowsze metody okradania osób w podeszłym wieku są bardzo powszechne. Ludzie starsi często dają się złapać na litość, dlatego są łatwym celem dla oszustów. W poniższym tekście, chcielibyśmy przedstawić Wam kilka najbardziej popularnych sposobów, które wykorzystują złodzieje przy okradaniu ludzi w podeszłym wieku. Mamy nadzieję, że pomogą one zwiększyć waszą czujność na tego typu sytuacje w przyszłości. Zapraszamy do lektury.

Metoda „na kuferek”

W tym przypadku oszuści zaczepiają starsze osoby na ulicy. Mówią łamaną polszczyzną, udając w ten sposób obcokrajowców. Aby uśpić czujność swojej ofiary argumentują, że mieli wypadek samochodowy i potrzebują pieniędzy na odholowanie uszkodzonego auta lub opłacenie pobytu bliskiej osoby w szpitalu. Proszą o pożyczkę, a w zastaw pozostawiają kuferek, który rzekomo ma zawierać drogocenną biżuterię lub pieniądze w walucie zagranicznej. Oszust znika z pożyczonymi pieniędzmi, a kuferek okazuje się być pusty.

Metoda „na wnuczka”

To chyba najbardziej popularna metoda w ostatnich latach. Naciągacze wykonują telefon do seniorów, udając ich krewnych. Następnie przekonują swoich rozmówców, że znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej i potrzebują wsparcia finansowego. Dodają, że nie mogą zjawić się osobiście, dlatego po pieniądze przyślą swojego znajomego, który odbierze umówioną kwotę. Niestety, wiele osób w podeszłym wieku daje się nabrać i spełnia prośbę naciągaczy.

Metoda „na pracownika administracji”

Ten sposób, wbrew pozorom wydaje się być prosty do uniknięcia, ale jak pokazują badania policji, nie do końca tak jest. Polega on na tym, że oszuści pukają do drzwi potencjalnej ofiary, podając się za pracowników administracji np. elektryka. Informują o awarii oraz konieczności sprawdzenia instalacji elektrycznej. Gdy domownik zgadza się na przeprowadzenie kontroli, w tym czasie jeden z oszustów odwraca uwagę właściciela, a inni okradają mieszkanie.

Metoda „na litość”
Jedna z ulubionych i najczęściej wykorzystywanych taktyk kradzieży. Sprawcy przychodzą do domów wybranych osób starszych, prosząc o coś do jedzenia lub picia. Przedstawiając swojemu rozmówcy ich trudną sytuację materialną, w jakiej się znaleźli lub tragedię rodzinną (np. śmierć bliskiej osoby). Emeryci chcąc okazać litość, bez chwili zastanowienia przygotowują np. posiłek, a w tym czasie złodzieje okradają mieszkanie.

Uświadamianie seniorów o istniejących zagrożeniach, to pierwszy i podstawowy krok do unikania tego typu sytuacji. W związku tym, mamy nadzieję, że podane przez nas przykłady będą dla Państwa użyteczne i w przyszłości pomogą uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.