);

ARTYKUŁY


skora_wokol_oczu

Skóra wokół oczu

22 sierpnia 2017


Nie bez przyczyny mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a spojrzeniem można wyrazić więcej niż tysiącem słów. Często powtarzane frazesy zawsze niosą za sobą ziarno prawdy.

Oczy najlepiej wyrażają emocje, dają odbicie naszych nastrojów, a także chorób. Podatna na podrażnienia skóra oczu najczęściej zdradza nasze zmęczenie. Delikatna, wyjątkowo cienka i skłonna do podrażnień oraz szybkiego wysuszania skóra wokół oczu wynosi zaledwie 0,4 mm (gdzie przykładowo w innych partiach twarzy jest aż 4 razy grubsza!). Pozbawiona jest także dodatkowej warstwy skórnej. Jak odpowiednio zadbać o naturalnie piękno naszych oczu, jak zatroszczyć się i chronić skórę wokół nich?

Geny a skóra pod oczami

Skóra wokół oczu zasługuje na nasze szczególne traktowanie. Na jej wygląd wpływają nie tylko nasze biologiczne właściwości, ale również pielęgnacja, dieta oraz nasz tryb życia i odżywiania. Promieniowanie słoneczne UV oraz zanieczyszczenia powietrza i inne czynniki środowiskowe również nie pozostawiają ją obojętną. Często wokół oczu pojawiają się cienie, a także tzw. „worki”, będące efektem gromadzenia się w tkance łącznej produktów przemiany materii. Pod oczami najszybciej widoczne są oznaki zmęczenia, przedwczesnego starzenia się i niewłaściwej pielęgnacji skóry.Dogłębne oczyszczanie (poranne odświeżenie cery i demakijaż wieczorny) to podstawowe rytuały w pielęgnacji. Zaraz po odpowiednim nawilżaniu wzmocni się płaszcz hydrolipidowy skóry.
Skórze wokół oczu towarzyszy mała ilość gruczołów łojowych, co prowadzi do szybszego jej przesuszania się. A to z kolei do powstawania zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek.

Skóra wokół oczu jest wyjątkowa i potrzebuje równie wyjątkowej pielęgnacji. Pozbawiona odpowiedniej uwagi daje o sobie znać w postaci:
– zmarszczek, które pojawiają się w wyniku zaburzenia produkcji zarówno kolagenu, jak i kwasu hialuronowego,
– cieni pod oczami, które najczęściej zauważyć można po nieprzespanej nocy i zmęczeniu (są także efektem niedoboru witamin i złego odżywiania),
– przesuszenia (delikatna skóra, czynniki zewnętrzne, promieniowanie UV, mrozy itd.)

Aby uniknąć wyżej wymienionych symptomów, o skórę wokół oczu najlepiej zatroszczyć się już we wczesnych latach życia. Po 25 roku życia staje coraz mniej elastyczna, a jej struktura zdecydowanie słabsza. Prawidłowy demakijaż i dobór odpowiedniego dla naszej skóry oczu kremu potrafią czynić cuda. Pamiętajmy przy tym, że wysoko skoncentrowane kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry naszej twarzy i szyi nie są odpowiednie dla skóry naszych oczu. Delikatne okolice naszego wzroku potrzebują preparatów wzmacniających barierę wodno-lipidową skóry. Wraz z rozwojem współczesnej kosmetologii wzrastają możliwości skuteczniejszego przeciwdziałania oznakom starzenia i efektywnej pielęgnacji.
Oczywiście na kondycję skóry wokół oczu, poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, mają wpływ także nasze codzienne nawyki, a także środowisko, w jakim funkcjonujemy. Dlatego śpijmy przynajmniej 8 godzin na dobę, pijmy minimum 2 litry wody każdego dnia, aby nawilżyć skórę także od wewnątrz i bez względu na pogodę stosujmy kremy z filtrem UV.