);

ARTYKUŁY


soczewki_okulary

Soczewka kontaktowa – idealna korekcja wady wzroku?

25 lipca 2017


Dobrze dobrane soczewki kontaktowe to doskonały sposób na korekcję naszej wady wzroku. Zwłaszcza dla osób, u których wada sięga od +/- 5 dioptrii. Dając większe poczucie komfortu i swobody działania, soczewki pozwalają zapomnieć o uciążliwych okularach.

Lista zalet soczewek kontaktowych jest długa, daje im znaczną przewagę nad okularami. Wiele osób wybiera szkła kontaktowe zamiast klasycznych okularów, aby sprostać potrzebom aktywnego stylu życia. Inni kierują się natomiast względami estetycznymi. Aby poprawić komfort widzenia coraz więcej osób decyduje się na wykonane z miękkich, elastycznych tworzyw (np. hydrożelu) soczewki. Nakładane na rogówkę i pozostające w bezpośrednim kontakcie z okiem działają podobne do okularów – załamują i skupiają światło w sposób umożliwiający nam wyraźne widzenie. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów szkieł kontaktowych. Różnią się pod względem konserwacji i trybu ich wymiany. Może zmieniać je codziennie (soczewki jednodniowe, najbardziej higieniczne i delikatne) czy co dwa tygodnie. Najbardziej zaawansowane technicznie soczewki o wysokiej przepuszczalności tlenu nadają się do ciągłego noszenia przez miesiąc. Właściwie dobrane i noszone zgodnie z zaleceniami okulisty nie powinny powodować chorób oczu ani pogorszenia wzroku, dodatkowo – mogą chronić przed szkodliwymi promieniami UV. Nakładanie soczewek początkowo może sprawiać trudności. Po czasie, gdy nabierzemy wprawy, trafiamy soczewką do oka bez namysłu, i nawet bez potrzebnego wcześniej lustra. Niezmiernie ważna jest odpowiednia higiena – przed założeniem koniecznie powinniśmy umyć ręce i sprawdzić, czy soczewka nie ma na sobie zanieczyszczeń lub czy nie jest wywrócona na lewą stronę. Po zdjęciu wystarczy soczewki przemyć w płynie wielofunkcyjnym, a następnie włożyć do czystego pojemnika, zdezynfekować płynem i zostawić je w nim (najlepiej na całą noc).

Soczewki a okulary – co wybrać?

Soczewka kontaktowa w odróżnieniu od okularów leży bezpośrednio na oku, co pozwana nam na bardziej wyraźny i naturalny obraz widzianego przedmiotu. Okulary, zwłaszcza te o dużych mocach, zniekształcają obraz na obwodzie, często też zaburzają widzenie barw. Nie poruszają się one wraz z naszymi oczami. Soczewki wręcz odwrotnie – przylegając bezpośrednio do oka zapewniają nam pełne pole widzenia, nie odbijają światła, nie zaparowują. Z całą pewnością dość trudno też je zgubić. W odróżnieniu od okularów nie są ciężkie, nie spadają przy gwałtownych i niespodziewanych ruchach, doskonale wpisują się w aktywny, sportowy tryb życia. Samych przeciwskazań do noszenia soczewek jest niewiele. Najczęściej muszą się bez nich obejść osoby zmagające się z alergiami, podrażnieniami oczu i infekcjami. Także w przypadku zespołu suchego oka i stosowania pewnych leków odradza się zakładanie szkieł kontaktowych.
soczewki_okulary

Oczywiście noszenie soczewek, tak samo jak i okularów, ma swoje wady i zalety. Łatwo jednak zauważyć, że w tej nierównej walce soczewki pozostają na niewątpliwym podium.