AKTUALNOŚCI


szydelkowanie

Szydełkowanie – modne hobby czy kreatywna pasja?

14 marca 2017


Postanowiliśmy wśród artykułów zamieszczać też takie, które dotyczą Waszych pasji i zainteresowań. Dziś przygotowaliśmy dla Was tekst o szydełkowaniu.

Okazuje się, że za pomocą wełny, nici i szydełka wyczarować można prawdziwe cuda. Inspiracji nie trzeba szukać daleko: poczynając od serwetki, podstawki pod filiżankę czy bucików dla wnuczka na najmodniejszym wzorze szalika kończąc. Jeszcze parę lat temu szydełkowanie było przestrzenią zarezerwowaną jedynie dla babć, ba, przypisywaną wyłącznie kobietom. Dziś, wraz z modą na rękodzieło, szydełkowanie powraca w wielkim stylu, przekonując do siebie także płeć męską. Na czym polega fenomen robótek na szydełku? Co prócz wolnego czasu trzeba posiadać by zarazić się tą pasją?

Szydełkowanie krok po kroku

Nauka pracy na szydełku wymaga nie tylko pewnych zdolności manualnych, ale z całą pewnością też dużej dozy cierpliwości. Współcześnie w rozwoju i doskonaleniu tej pasji pomaga internet. Profesjonalne instrukcje dotyczące szydełkowania zamieszczone w sieci pozwalają odkryć i doskonalić sekrety tej pasji. Dostęp do wszelkich poradników, gotowych wzorów i technik sprzyja temu, by szydełkowanie było nie tylko przyjemne, ale i kreatywne. Wykonane na szydełku ubrania, elementy wystroju domowych wnętrz czy dodatki potrafią przynieść satysfakcję z wykonanej pracy. Zadowolenia takiego nie dostarczą rzeczy komercyjne, które w ilościach hurtowych zakupić można w sklepach. Szydełkowanie to także relaksująca praca, dzięki której możemy się wyciszyć i jednocześnie popuścić wodze wyobraźni. Kreatywność na pewno nie będzie spała, gdy w rękę weźmiemy szydełko! Za jego pomocą jesteśmy w stanie stworzyć jednocześnie piękne, jak i praktyczne przedmioty. Od garderoby zaczynając – szalików, ażurowych topów, rękawiczek po elementy zdobiące dom – serwetki, obrusy, na widok których przyjaciółki na pewno będą zazdrościć. Ściegi można modyfikować i ulepszać, uzyskując własne kombinacje i wzory. Szydełkowanie daje wiele twórczych możliwości. W dobie masowych produktów rzeczy ręcznie wykonane przez wielbicieli szydełkowania zyskują na wartości. Na czym tak naprawdę polega i co różni je od robienia na drutach? Najprościej mówiąc szydełkowanie to przeciąganie przez siebie na różne sposoby pętelki nici przy pomocy zakończonego haczykiem szydełka, a nie dwóch drutów. Przy szydełkowaniu aktywna jest tylko jedna pętelka naraz, w odróżnieniu od robienia na drutach, gdzie pracuje się jednocześnie na całym rzędzie oczek. Co ciekawe, choć szydełkowanie często naśladuje niektóre z wzorów robionych na drutach, w odróżnieniu od nich nie da się wykonać ich na maszynie.

Pasja, która twórczo rozwija

Uwaga! Szydełkowanie wciąga. Zanim w pełni poświęcimy się tej pasji zróbmy rachunek sumienia i zastanówmy się, czy mamy na nią czas. Bo gdy już załapiemy bakcyla to szybko może się okazać, że w domu zabraknie miejsca na nitki, włóczki i kordonki.