);

ARTYKUŁY


telefony

Telefon dla seniorów

26 września 2017


Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze telefonu dla osoby dojrzałej? Czy telefony komórkowe, a tym bardziej smartfony to domena jedynie młodzieży? Czasy się zmieniają, a z nimi i mentalność. Błędem jest z góry zakładać, że seniorzy nie poradzą sobie z nowymi technologiami.

Posiadanie telefonu komórkowego ułatwia codzienność, pomaga w kontakcie z bliskimi, w nagłych przypadkach może nawet uratować życie. Warto więc wybrać model odpowiednio do wieku i umiejętności, który zawiera wiele udogodnień i poprawia komfort użytkowania.

Czym powinien charakteryzować się idealny telefon komórkowy dla seniora?

Telefon dla seniora powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim powinien być prosty w obsłudze i zaprojektowany tak, by nie sprawiać trudności. Duże i czytelne klawisze oraz przejrzysty wyświetlacz to podstawowe wymogi jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu. Odpowiedniej wielkości przyciski nie tylko pozwalają na sprawniejsze wybieranie numeru czy pisanie smsa, ale również łatwiejsze odczytanie cyfr. Ważne by charakteryzował się on dobrym kontrastem. Podświetlana klawiatura sprawi, że wszystkie wyświetlane elementy będą odpowiednio widoczne. Komórka dla seniora musi mieć czytelny wyświetlacz. Wszystkie wyświetlane na nim elementy powinny być dobrze widoczne. Wiele starszych osób ma problemy nie tylko ze wzrokiem, ale i ze słuchem. Istotne jest, by telefony komórkowe dla seniorów miały dobre głośniki i funkcję głośnomówiącą.
Interfejs w aparacie telefonicznym dla seniora musi być prosty i jak najbardziej intuicyjny, bez zbędnych przycisków, a tym bardziej nowoczesnych funkcji. Dodatkowe opcje, tak niezbędne dla młodzieży, nie koniecznie muszą służyć osobom dojrzałym. Przy zakupie konkretnego aparatu warto zwrócić uwagę także na jego wytrzymałość oraz podwyższoną odporność na mechaniczne uszkodzenia. Poszukując telefonu prostego w obsłudze i zarazem funkcjonalnego nie możemy zapominać o baterii. Wytrzymały akumulator to ważny element wyposażenia telefonu dedykowanego osobom starszym.
Seniorzy stają się coraz bardziej wymagającą grupą odbiorców. Podstawową funkcją telefonów jest umożliwienie kontaktu z najbliższymi. Aparaty dla osób po 50 roku życia coraz częściej wyposażone są w dodatkowe funkcje, stworzone z myślą o potrzebach osób dojrzałych. Jedną z nich jest chociażby klawisz SOS, który pozwala za pomocą jednego przycisku alarmowego na poinformowanie – poprzez wykonanie połączenia głosowego lub wysłanie wiadomości tekstowej – najbliższych o sytuacji zagrożenia. Głośne dzwonki, duża czcionka i proste menu, funkcja wypowiadania wybranego numeru oraz mocna bateria – to podstawowe elementy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, przy wyborze telefonu dla seniora, tak aby stał się on dla seniora był wsparciem, a nie udręką.