);

ARTYKUŁY


Depositphotos_13636988_original_małe-604x270

Ustawa Transgraniczna – szansa dla polskich pacjentów

22 lipca 2015


25 października 2014 roku weszła w życie ustawa o transgranicznej opiece medycznej gwarantująca pacjentom zwrot części poniesionych kosztów leczenia w krajach Unii Europejskiej.

W praktyce oznacza to, że Polacy mogą poddać się określonym zabiegom w krajach UE, za wyjątkiem Polski, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów w NFZ. Dyrektywa ta obowiązuję w większości krajów UE, mogą z niej skorzystać jedynie ci pacjenci, którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ. Jej głównym celem jest umożliwienie pacjentom skorzystania z zabiegów bez zbędnego czekania w kolejce nawet do kilku lat, jak to ma miejsce w Polsce. Ustawa obejmuje leczenie planowane, nie można z niej skorzystać w razie nagłego wypadku. Jeśli dany zabieg jest za granicą droższy niż w Polsce, pacjent będzie musiał dopłacić różnicę z własnej kieszeni. Jeśli natomiast zabieg jest tańszy, Fundusz zwróci tyle, ile tak naprawdę zapłaciliśmy. Aby uzyskać zwrot kosztów przez NFZ niezbędne jest uzupełnienie odpowiedniego wniosku oraz złożenie potrzebnych dokumentów, które muszą być przetłumaczone na język polski, nie ma jednak potrzeby korzystania z usług tłumacza przysięgłego.

Jakie zabiegi można wykonać w ramach ustawy transgranicznej?

Ustawa dotyczy zabiegów z tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych. Ministerstwo Zdrowia w obawie o masowe wyjazdy Polaków na leczenie do innych krajów UE, wprowadziło obowiązek uzyskania zgody na leczenie. Jednym z świadczeń, na które nie potrzeba zgody, jest zabieg usunięcia zaćmy. Warunkiem jest wykonanie takiego zabiegu w trybie ambulatoryjnym, tj. jednodniowym, bez konieczności pozostania w szpitalu na noc. W przeciwnym razie nie będzie możliwości starania się o zwrot kosztów leczenia.

Dokąd wybrać się na leczenie, by nie czekać w kolejce?

Klinikami najlepiej przygotowanymi na przyjęcie polskich pacjentów są kliniki okulistyczne w Niemczech oraz Czechach. W związku z podobnymi cenami operacji w polskich i czeskich klinikach, to właśnie te drugie cieszą się szczególnym zainteresowaniem polskich pacjentów. Zamiast kilku lat trzeba poczekać w kolejce od tygodnia do maksymalnie miesiąca. Medipe Clinic organizuje wyjazdy na zabiegi usunięcia zaćmy w renomowanych czeskich klinikach. Pełną ofertę znajdziesz tutaj.