AKTUALNOŚCI


wedkarz

Wędkarstwo – sposób na spędzenie wolnego czasu

21 marca 2017


Kolejny artykuł dotyczący ciekawych pasji, Waszego hobby. Ostatnio pisaliśmy o szydełkowaniu, dziś zachęcamy do przeczytania tekstu o przyjemnej aktywności na świeżym powietrzu, jaką jest wędkarstwo.

Wędkarstwo się kocha albo nienawidzi. Nie ma opcji pomiędzy. Dla człowieka, który ceni sobie godziny spędzone w ciszy z wędką w ręku będzie ono sposobem na relaks i bliższy kontakt z naturą. Dla sceptyków, nie lubiących wyciszenia i często samotnych chwil na łonie natury – marnotrawieniem cennego czasu. Wędkarstwo to pasja, którą łatwo się zarazić. Najczęściej przechodzi z pokolenia na pokolenie. Ponad 1 000 000 zrzeszonych w Polsce wędkarzy (nie znane są dane nieoficjalnych pasjonatów) 19 marca obchodzi swoje święto. Chyba żaden inne stowarzyszenie nie posiada tylu członków, co właśnie Polski Związek Wędkarski. Przygoda, hobby, sposób na obcowanie z naturą, oderwanie od codzienności? Czy zastanawialiście się czym tak naprawdę jest wędkarstwo?

Czym dla Ciebie może być wędkarstwo?

Każdy interpretuje wędkarstwo na swój sposób. Dla większości jest przede wszystkim aktywnym relaksem i jedocześnie sportem, który – w prosty sposób opisując – polega na łowieniu ryb na wędkę. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że łowienie ryb nie polega wyłącznie na założeniu przynęty na haczyk, zarzuceniu jej do wody i od razu zdobyciu upragnionego okazu. To bardziej złożona forma rekreacji, która wymaga pewnej techniki i cierpliwości. Wyróżnić możemy aż sześć rodzajów wędkarstwa – w każdym z nich używa się innej, odpowiedniej metody i przystosowanej do wybranej techniki łowienia wędki. Rozróżnić możemy takie metody jak na przykład: muchowa, spinningowa oraz spławikowo-gruntowa. Dodatkowo znana jest jeszcze metoda podlodową, trollingową i morską. Wędkarz powinien jednak posługiwać się sprzętem o określonych parametrach. Oczywiście posługiwać się także licencję (kartę wędkarską), a co za tym idzie podczas wędkowania przestrzegać przepisów ustawy o rybactwie.

Do wędkowania niezbędny jest odpowiedni sprzęt. W jaki sposób wybrać skuteczną przynętę oraz jaki zestaw jest niezbędny by w pełni przygotowaniu wyruszyć na połów? Czy wędkowanie to drogi sport? Tradycyjny sprzęt wędkarski i przynęty dostępne są w każdym profesjonalnym sklepie. Podstawowy zestawy do połowu można kupić już za niewielkie pieniądze. Dzięki temu wędkarstwo umożliwia czynny kontakt z otaczającą nas naturą każdemu, bez względu na status materialny, wiek czy płeć. W wędkarzach często budzi się instynkt łowcy. Adrenalina i bicie serca w momencie, gdy spławik zacznie drgać często wystarcza i wielu z wędkarzy puszcz swoją zdobyć wolno.

Wędkarstwo do przede wszystkim oderwanie od rzeczywistości i problemów dnia codziennego, odkrywanie nowych malowniczych miejsc. Ale dla prawdziwych pasjonatów staje się sposobem na życie, wręcz jego filozofią.