ARTYKUŁY


widzenie-po-zacmie-1

Widzenie po operacji zaćmy

28 lutego 2017


Zaćma to stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, które może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, czyli ślepoty. Im większe zmętnienia na soczewce oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku u pacjenta. Na szczęście ten stan można odwrócić. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się katarakty jest jej usunięcie. Zabieg ten polega na wymianie zmętniałej soczewki oka na soczewkę sztuczną. Operacja usunięcia zmętniałej soczewki, nie tylko przywraca choremu komfort widzenia, ale gwarantuje całkowite pozbycie się kłopotliwego schorzenia. Jak szybko wraca widzenie po operacji zaćmy?

Lepsze widzenie po operacji zaćmy

Większość pacjentów cierpiących na zaćmę wspomina o tym, że życie z chorobą przypomina często poruszanie się w świecie widzianym jak za mgłą. Maleje aktywność, czytanie, oglądanie telewizora czy rozpoznawanie twarzy najbliższych osób zaczynają sprawiać trudność. Nie pomagają okulary korekcyjne. Różnice po operacji i po wszczepieniu sztucznej soczewki od razu są odczuwalne. Widzenie po operacji zaćmy poprawia się niemal natychmiast. Zdecydowana większość pacjentów zauważa zmiany już na drugi dzień po operacji usunięcia katarakty.

Zabieg i co dalej?

Po zabiegu usunięcia zaćmy, założeniu na oko opatrunku i uzyskaniu konkretnych zaleceń od lekarza pacjent może od razu wrócić do domu. Jest w pełni samodzielny. Jedynym z niewielu przeciwskazań po operacji jest prowadzenie samochodu oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów. Oko może być drażliwe przez pierwsze godziny, nie należy go dotykać, pocierać ani zdejmować z niego założonego przez lekarza opatrunku. Niewskazane jest też wykonywanie makijażu oczu do czasu, aż lekarz nie uzna, że będzie to bezpieczne. W ciągu 24 godzin zaleca się wizytę kontrolną u okulisty. Wyraźne widzenie po operacji zaćmy wraca już około drugiego dnia po zabiegu. Na początku może być minimalnie przymglone, jednak ten stan szybko się stabilizuje i następuje prawie natychmiastowa zmiana jakości widzenia. W pierwszym miesiącu ważne jest też mobilizowanie wzroku do różnych aktywności.

Widzenie po operacji zaćmy i poprawa jakości życia

Pełne przystosowanie do wyraźniejszego widzenia po zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki może potrwać od 2 do 6 miesięcy. Po tym okresie należy udać się na wizytę kontrolną do okulisty i wykonać kompleksowe badania lekarskie. Dobre widzenie po operacji zaćmy sprawia, że pacjenci odczuwają ogromną poprawę jakości życia w stosunku do stanu przed zabiegiem.