);

ARTYKUŁY


blog_wiosna-26.03

Wiosna, wiosna, wiosna ach… te problemy z oczami!

28 marca 2018


… czyli jak przygotować nasz wzrok na okres wiosenny.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Zmiana pogody, rozkwitanie roślin i coraz dłuższe dni mają istotny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Podczas tego okresu również nasze oczy są narażone na różnorodne zmiany, które mogą skutkować nieprzyjemnym samopoczuciem. Jak zadbać o wzrok podczas tych kilku najbliższych miesięcy? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w poniższym tekście.

Uważaj na pyłki

Wiosną przyroda budzi się do życia. Wiąże się to z występowaniem w powietrzu pyłków, które pochodzą z drzew i roślin. Dla każdego alergika oznacza to kilka tygodni zmęczenia, kataru i silnego łzawienia oczu. W takim wypadku należy przygotować się wcześniej na ten okres,
by jak najbardziej zminimalizować kontakt z roślinnością. Warto np. przełożyć na inny termin wszelkiego rodzaju prace w ogródkach działkowych, a urlop zaplanować w taki sposób, żeby uniknąć okresu pylenia. Dobrym sposobem zapobiegawczym jest zaopatrzenie się w odpowiednie krople do oczu, które w najtrudniejszych momentach nawilżą nasze oczy i dadzą nam wytchnienie. Pamiętajmy również, aby często przemywać powieki wodą. W wielu wypadkach przyniesie ukojenie.

Chroń się przed silnym promieniowaniem UV

Łzawienie i częste mrużenie naszych oczu to standardowa reakcja na zbyt silne promieniowanie ultrafioletowe. Jest to działanie, które zagraża przede wszystkim siatkówce oczu. Albowiem znajdują się w niej specjalne pigmenty absorbujące światło, odpowiedzialne za reakcje fotochemiczne i to właśnie one są narażone na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV. W związku z tym, powinniśmy starać się zminimalizować potencjalne ryzyko, poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. Jeżeli chodzi o sam dobór, to warto udać się do specjalisty, który doradzi nam najbardziej odpowiedni model szkieł.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Stosowanie dobrze dobranej diety może mieć bardzo istotny wpływ na nasze ogólne samopoczucie w okresie wiosennym, w tym także na poprawne funkcjonowanie naszego wzroku. Przede wszystkim chodzi o przyswajanie odpowiednich składników takich jak witaminy i minerały, które w znacznym stopniu wpływają na narządy wzrokowe. Szczególnie powinniśmy zadbać o jedzenie produktów zawierających witaminy z grup C i E, jak również o luteinę oraz beta – karoten. Wspomniane składniki odżywcze znaleźć możemy w owocach i warzywach.

Pozwól swoim oczom regenerować się poprzez sen

Wiadomo nie od dziś, że nasz organizm najlepiej regeneruje się w czasie snu. Dotyczy to niemal wszystkich narządów, także wzrokowego. Pozwala oczom odpocząć po całym dniu ciężkiej pracy. By sen był odpowiedni, w sypialni powinna panować ciemność, a pokój powinien być dobrze wywietrzony.

Ciesz się i korzystaj z uroków wiosny

Wierzymy, że tych kilka wskazówek, jakie przytoczyliśmy powyżej, pomogą Wam i Waszym oczom odpowiednio przygotować się do nadchodzącego okresu wiosennego, a zarazem sprawią, że będziecie mogli w pełni korzystać z tych wyjątkowych słonecznych dni.