);

ARTYKUŁY


blog-19.03-kawa

Wpływ picia kawy na nasz wzrok

19 marca 2018


Ludzie uwielbiają pić kawę. Śniadanie bez małej czarnej? Dla wielu z nas – rzecz nie do pomyślenia. Jak się okazuje picie tego popularnego napoju może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ również na nasz wzrok. Przeprowadzone badania pokazują bowiem, że spożywanie dużych ilości kofeiny zwiększa ryzyko złuszczenia się torebki soczewki ocznej. Z kolei inne badania dowodzą, że wpływ kofeiny bardzo dobrze wpływa na nasz wzrok i może być nawet lekarstwem na wiele dolegliwości związanych z układem wzrokowym. Zatem która teoria jest bliższa prawdy? Spróbujmy się nad tym przez chwilę zastanowić.

Pozytywny wymiar picia kawy

Zacznijmy na przyjemnie – od tych pozytywnych aspektów picia kawy i jej wpływu na nasze widzenie. Amerykańscy naukowcy (a jakże inaczej), przeprowadzając badania na myszach, udowodnili, że picie kawy chroni siatkówkę oczu. Zauważono, że u gryzoni, którym podano kawę, zwyrodnienie siatkówki oka nie postępuje. W podsumowaniu napisano, iż picie jednej filiżanki ciemnego napoju dziennie, bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, w tym na oczy. Jak dodano, związki zawarte w popularnej „plujce” hamują różnego rodzaju zwyrodnienia, które mogą prowadzić nawet do utraty wzroku.

Negatywne skutki spożywania kofeiny

W negatywnym znaczeniu nie tyle chodzi o samą kawę jako taką, ale o zawartą w niej kofeinę. To właśnie ona powoduje złe skutki, które mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie. Jednym ze schorzeń, jakie niesie za sobą nadmiar spożywania kofeiny jest prawdopodobieństwo rozwoju zespołu eksfoliacji, który może prowadzić do złuszczania się torebki soczewki ocznej.  Polega on na wytwarzaniu i gromadzeniu się patologicznego materiału w różnych tkankach narządu wzroku. W konsekwencji może powodować wzrost ciśnienia, a to z kolei prowadzi do bardzo negatywnych skutków. Jednym z nich może być wystąpienie u chorego jaskry.

Wnioski

Przedstawione powyżej przykłady wskazują, że wszystko tak naprawdę zależy od tego,
jak dużo kawy pijemy w ciągu dnia. Jak ze wszystkim, tak samo z kawą nie wolno przesadzać. Niebezpieczeństwo pojawia się dopiero w przypadku, gdy pijemy 3 filiżanki dziennie. Wtedy wpływ kofeiny powoduje, że nasz organizm upomina się o jej nadmiarze, a to może prowadzić do różnych dolegliwości.