Zaćma wtórna – przyczyny powstawania i leczenie

zaćma wrodzona U niektórych z pacjentów, którzy poddali się operacji usunięcia zaćmy może wystąpić zaćma wtórna. Do pół roku po przeprowadzonym zabiegu może pojawić się zamglenie i zmętnienie tylnej torebki soczewki oraz utrata przez nią przejrzystości na skutek odkładania się złogów białkowych. Oznacza to najprawdopodobniej, że pomimo skutecznego przeprowadzenia zabiegu usunięcia katarakty, pojawia się tak zwana zaćma wtórna.

W jaki sposób objawia się zaćma wtórna?

W przypadku wtórnego zmętnienia tylna torebka porasta włóknem, co widoczne jest podczas badania lampą szczelinową. Pacjent, który po upływie od pół roku do 14 miesięcy od przeprowadzonego zabiegu zauważy znaczne pogorszenie widzenia – w porównaniu z dobrym widzeniem osiągniętym tuż po operacji zaćmy – może podejrzewać u siebie wtórne zmętnienie. Pierwszymi objawami sygnalizującymi chorobę jest tak zwane „zamglenie” i zmniejszenie ostrości widzenia. Podwójne postrzeganie oraz zaburzenia w poprawnej ocenie odległości również można uznać za oznakę wtórnego zmętnienia. Niestety, nie jest możliwe, aby wcześniej (przed zabiegiem usunięcia katarakty) stwierdzić czy zaćma wtórna będzie dotyczyła konkretnego pacjenta. Zaćma wtórna nie powstaje również w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Materiał, z którego wykonana jest soczewka, zaburzenia metaboliczne, stany zapalne, bądź urazy gałki ocznej, krótkowzroczność oraz wiek pacjenta są jednymi z najczęstszych czynników powodujących jej powstawanie.

Zaćma wtórna a skuteczność leczenia za pomocą lasera

Wtórne zmętnienie łatwo usunąć – szybkim, skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest laser (nazywa się YAG, a zabieg określamy mianem kapsulotomią). Nie jest to w żadnym wypadku zabieg chirurgiczny. Zaćma wtórna dzięki nowoczesnym metodom technologicznym jest całkowicie uleczalna. Sam zabieg jest bezbolesny i przynosi natychmiastową poprawę ostrości widzenia oraz wrażliwość na kontrast. Trwa do kilku minut; pacjent w pozycji siedzącej, w bezpiecznych warunkach ambulatoryjnych zostaje znieczulony za pomocą kropli aplikowanych do worka spojówkowego. Dzięki wspomnianemu wcześniej laserowi YAG wykonuje się niewielki otwór w tylnej torebce soczewki oka. Metoda ta daje natychmiastowe efekty. Po wykonaniu kapsulotomii laserowej przez klika godzin pacjent może odczuwać lekki dyskomfort związany z nieostrym widzeniem. Stopniowo jednak ostrość wzroku będzie powracała.

Na leczenie zaćmy wtórnej w polskich placówkach czeka się niezwykle długo, choć jest dofinansowana przez NFZ. Kolejki na zabieg w naszym kraju sprawiają, że rośnie zainteresowanie leczeniem u naszych czeskich sąsiadów. Okazuje się, że usunięcie zaćmy wtórnej w Czechach jest szybkim i bezpiecznym rozwiązaniem problemu.

Podobne posty

Wylecz zaćmę szybko z Medipe Clinic

w ramach dyrektywy transgranicznej

-->