ARTYKUŁY


zmeczone-oko

Zmęczone oczy – jak sobie z nimi radzić?

10 maja 2017


Zmęczone oczy często mamy przy, m.in. intensywnej pracy z monitorem komputera, długotrwałym czytaniu czy przebywaniu w pomieszczeniu pozbawionym wilgoci. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ człowiek skoncentrowany na pracy ma skłonność do sporadycznego mrugania powiekami,
co przekłada się na niedostateczne nawilżenie oczu. Śluzówka otoczona powiekami staje się sucha,
a to prowadzi do podrażnienia, szczypania czy pękania gałek ocznych. W konsekwencji zmęczone oczy produkują niewystarczająca ilość łez.

Zmęczone oczy jak sobie radzić z tym problemem?

Rozwój cywilizacyjny przyniósł nam sporo udogodnień w postaci ekranów telewizorów czy monitorów komputerów. To właśnie elektronika i jej częste użytkowanie jest w dużej mierze powodem powstawania różnego rodzaju schorzeń oczu. Nasze oczy, stale narażone na negatywne efekty w pracy, potrzebują odpoczynku. Wracając do domu, często chcąc się zrelaksować, siadamy przed ekranem telewizora lub komputera, włączając swój ulubiony serial czy film. Po ciężkim dniu zmęczone oczy dostają jeszcze większą dawkę różnych poziomów oświetlenia a to przyczynia się do nasilenia negatywnych efektów. Pracując przy monitorze komputera należy zwrócić uwagę na jakość naszego ekranu a dokładnie zastosowanego w nim filtru polaryzacyjnego. Pozwoli to niejako ograniczyć zły wpływ ekranu na zdrowie naszych oczu. Chcąc zmaksymalizować ten efekt należy ustawić ekran telewizora lub monitora w taki sposób, by był w stanie zredukować odbicia od innych źródeł światła. Okno powinno znajdować się z boku ekranu z zamontowaną w nich żaluzją czy roletą. Zmęczone oczy można ratować jednocześnie wietrząc pomieszczenia, otaczając się roślinnością i robieniem przerw w czasie pracy wzrokowej. Według zaleceń lekarzy przy wielogodzinnym trybie pracy przerwa nie powinna być mniejsza niż 10 minut po każdej przepracowanej godzinie.

Problemy z oczami należy skonsultować z okulistą

Ludzie intensywnie pracujący z ekranem lub monitorem komputera w pomieszczaniach klimatyzowanych powinni zgłaszać się na rutynowe kontrole do okulisty. Każda najmniejsza zmiana w naszym wzroku możne prowadzić do większych, ciężkich w leczeniu wad wzroku. Zmęczone oczy zwane również zespołem suchego oka to częsta dolegliwość i nie należy jej bagatelizować. Pracując w warunkach niekorzystnych zadbajmy o odpowiednie nawilżenie naszych oczu, stosując prawidłowe krople wskazane przez lekarza.

Zmęczone oczy – 5 sposobów na naturalne leczenie

Potrzeba szybkiej reakcji, by dać ukojenie naszym oczom jest niezbędna, dlatego zawsze można skorzystać z naturalnych sposobów leczenia zespołu suchego oka.

  1. Kostki lodu – przyjemny chłód zadziała relaksująco i kojąco na nasze oczy.
  2. Okłady z zimnego ziemniaka – właściwości tego warzywa pozwalają na usunięcie worków pod oczami.
  3. Okłady z ciepłego mleka – metoda przydatna w przypadku całodniowej pracy z komputerem.
  4. Plasterki z ogórka – metoda znana już od dawna pomaga na podkrążone i opuchnięte oczy.
  5. Gimnastyka oczu – niezwykle skuteczna metoda podczas przerwy w pracy.