ARTYKUŁY


zolta-pladmka

Zwyrodnienie plamki żółtej a zabieg usunięcia zaćmy

21 lutego 2017


Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest jedną z najbardziej powszechnych chorób siatkówki oka i najczęstszą przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50 roku życia. Nie bez przyczyny skrót tego schorzenia pochodzi od angielskich słów, wskazujących na silną zależność choroby od wieku. To on jest właśnie jednym z głównych czynników wywołujących zwyrodnienie plamki żółtej. Schorzenie to powoduje najczęściej problemy z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy, kolorów i wszelkich szczegółów. Jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Z przeprowadzonych badań wynika też, że początkowy etap zwyrodnienia plamki żółtej może przebiegać bezobjawowo. Większość pacjentów zapadających na to schorzenie nie zauważa od razu pierwszych oznak pogorszenia wzroku. Czym tak naprawdę jest AMD?

Jak rozpoznać czy cierpimy na zwyrodnienie plamki żółtej?

AMD jest schorzeniem, które dotyka najmocniej unerwioną część siatkówki oka, czyli plamkę żółtą. Znajduje się ona w tzw. dołku i stanowi najbardziej wewnętrzną warstwę w oku, która przekazuje impulsy świetlne do mózgu i odpowiada za ostre widzenie. Zwyrodnienie plamki żółtej objawia się obrzękiem oraz zaburzeniem widzenia (zwłaszcza na wprost) – obraz może być zniekształcony i zamazany w jego centralnej części, w efekcie czego tracimy ostrość widzenia. W początkowym etapie choroby jej symptomy są prawie nieodczuwalne. W ich rozpoznaniu i wykryciu ważne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym i kontrola stanu wzroku.

Rodzaje zwyrodnień plamki żółtej

Wyróżnić możemy dwa rodzaje AMD: wysiękowe oraz suche. Wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej charakteryzuje się tym, że na siatkówce oka zbiera się płyn, pojawia się obrzęk, może nawet wystąpić pęcherz. Widzenie jest zaburzone a pacjent powinien przyjmować leki zmniejszające obrzęk. To zdecydowanie bardziej niebezpieczne i rzadziej występujące zwyrodnienie plamki żółtej niż zwyrodnienie suche. Zwyrodnienie zanikowe, które przybiera postać suchą stanowi aż 80% przypadków. Zwyrodnienie suche rozwija się zdecydowanie wolniej i ma lżejszy, mniej inwazyjny przebieg niż w przypadku zwyrodnienia mokrego. Pacjenci cierpiący na zwyrodnienie suche mniej dotkliwie odczuwają jego przebieg niż schorzenia w postaci wysiękowej.

Zwyrodnienie plamki żółtej a usunięcie zaćmy

W wypadku, gdy zwyrodnienie plamki żółtej objawia się suchością nie ma przeciwwskazania do zabiegu usunięcia zaćmy. Z kolei w przypadku formy wysiękowej przed przystąpieniem do operacji usunięcia katarakty należy zakończyć leczenie.